Rezerviraj termin!
Povratno ćemo Vas kontaktirati u najkraćem mogućem roku!
Kontakt-podaci
Zagrebačka cesta 126, Rudeš
10 000 Zagreb095 /3753 761
Povratno ćemo Vas kontaktirati u najkraćem mogućem roku!
Zagrebačka cesta 126, Rudeš
10 000 Zagreb
095 /3753 761
U Logopedsko- rehabilitacijskom centru ABC provodimo testiranje ADOS-2 opservacijskim protokolom za procjenu autizma.
Radnoterapijska procjena i terapija djece predškolske dobi u Logopedsko-rehabilitacijskom centru ABC. Sretni smo što na popis naših usluga možemo dodati i usluge koje pruža radni terapeut.
Lidcombe program za predškolsku djecu jedna je od direktnih terapija mucanja. Riječ je o
visokostrukturiranoj bihevioralnoj terapiji utemeljenoj na činjenici da je mucanje reaktivno na
operantno uvjetovanje. Lidcombe program namijenjen je djeci mlađoj od šest godina i najvećimse dijelom provodi kroz izravan rad roditelja s djetetom u njihovom svakodnevnom okruženju. Terapeut, nakon procjene o prikladnosti programa za pojedino dijete, određuje tijek terapije te vodi i usmjerava roditelje za rad kod kuće. Terapija se provodi u dvije faze te uključuje fazu smanjenja jakosti mucanja i fazu održavanja tečnog govora.
Više o ovome programu saznajte na linku: https://www.youtube.com/watch?v=hh2Vg74_2oU
TalkTools ili terapija oralnog pozicioniranja ( Oral placement Therapy -OPT) taktilna je tehnika koja koristi različita pomagala (slamke, puhaljke, pomagala za žvakanje…) uz pomoć kojih pružamo taktilni podražaj i na taj način lakše i brže postižemo ciljane položaje i pokrete oralno-motoričkih struktura. TalkTools terapija nadopuna je klasičnom logopedskom pristupu. TalkTools terapija učinkovita je kod osoba koje imaju ograničenu pokretljivost, preciznost i izdržljivost pokreta oralno-motoričkih struktura što utječe i na vještine hranjenja i/ili govora. TalkTools terapija koristi se kod djece, ali i kod odraslih osoba različitih kognitivnih sposobnosti.
Više o ovoj metodi saznajte linku https://talktools.com/
PROMPT (eng. prompts for restructuring oral muscular phonetic targets) je taktilno-kinestetski pristup koji se koristi u rehabilitaciji djece s motoričkim govornim poteškoćama. Usmjeren je na poboljšanje smještanja govornih organa te izvedbe njihovih pokreta ( pokreta donje čeljusti, usana, jezika…) tijekom djetetova izgovora određenih glasova, slogova, riječi i rečenica. Prompt terapija potiče razvoj pravilnih oralno-mišićnih pokreta te istodobno nastoji eliminirati nepotrebne mišićne pokrete koji se pojavljuju prilikom govora te pospješuje voljnu motornu kontrolu pokreta. Prompt terapija pokazala se izrazito učinkovita kod djece s dijagnozom dječje govorne apraksije.
Više o ovoj metodi pogledajte na linku: https://www.youtube.com/watch?v=d1eMHygmIwQ
Senzorna integracija je sposobnost primanja informacija iz naših osjetila, njihova interpretacija i adekvatan odgovor na primljene informacije. Teoriju senzorne integracije 1970. godine utemeljila je neuroznanstvenica dr. Anna Jean Ayres koja navodi da se pod senzornom integracijom podrazumijevaju neurološki procesi kojima se uređuju osjetni utisci koji dolaze iz tijela i okruženja, što čovjeku omogućuje svrhovito djelovanje.Važno je naglasiti da senzorna integracija nije bolest, nego poremećaj. Cilj terapijske intervencije je mijenjanje svih voljnih predodžbi djeteta koje ga sprečavaju da se spontano odluči za neko motoričko ponašanje. Terapiju senzorne integracije provode stručnjaci koji uz primarno obrazovanje imaju dodatno završenu edukaciju iz terapije senzorne integracije. Senzorna integracija provodi se u posebno uređenom senzornom kabinetu koji je opremljen tako da zadovolji zahtjeve i potiče upotrebu svih osjetila. Terapija se provodi individualno i kroz vođenu igru.
Više o terapiji senzorne integracije saznajte na: https://www.youtube.com/watch?v=7BZaLbu0jWc
PECS (The Picture Exchange Communication System) sustav je komunikacije razmjenom slika.
Ova metoda koristi se kako bi se na sustavan način i način temeljen na dokazima pomoglo osobama koje nemaju, ili imaju ograničene, funkcionalne komunikacijske vještine. Način poučavanja PECS-a temelji se na primijenjenoj analizi ponašanja, a cilj bihevioralnih postupaka vođenja i oblikovanja je učenje iniciranja interakcije te temeljno shvaćanje koncepta komunikacije. Ako se pravilno provodi, PECS vodi k brzom stjecanju osnovnih komunikacijskih vještina te često smanjuje problematična ponašanja. PECS ne usporava i ne smanjuje verbalnu komunikaciju jer se koristi u kombinaciji s verbalnim uputama. Korištenje ovog tipa komunikacije može započeti bilo kada, brzo se usvaja i neovisno je o starosnoj dobi.
Više o ovom pristupu možete saznati na linku https://pecsusa.com/
Hanen program „More than word’s“ razvijen je od strane logopeda, a temeljen je na brojnim istraživanjima iz područja autizma. Program je nastao kao rezultat želje da se roditelji, uz stručno vodstvo logopeda, aktivno uključe u proces rehabilitacije.
Brojna istraživanja potvrdila su da djeca s poremećajem spektra autizma i problemima socijalne komunikacije najbolje uče kroz svakodnevne životne situacije pa je i cilj ovoga programa trenutne djetetove sposobnosti i vještine iskoristiti za razvoj komunikacijskih i govorno-jezičnih sposobnosti.
Program „More than word’s“ usmjeren na upoznavanje roditelja s vještinama i strategijama koje mogu koristiti u svakodnevnim životnim situacijama na način da: